Kapitalizm öldürür, Sosyalizm yaşatır!

Sevgili dostlar,

Salgının başında hükümetlerin sert önlemleri göze almayı reddetmesi, dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne neden oldu, olmaya devam ediyor.

Sermaye sınıfını kurtarmak, dahası kârlarını arttırmak için kurallar her gün yeniden yazılıyor. Salgından herkesin payını aldığı söyleminin aksine, salgın sınıflar arası uzlaşmazlığı bir kez daha net ve somut bir şekilde gözler önüne serdi.

Alman basınında sıklıkla, pandemiye rağmen işsizliğin azaldığını okuyoruz. Ama biliyoruz ki  emekçilerin büyük mücadeleler sonucu elde ettiği her bir kazanım, gün geçtikçe daha da ufalanıp yok oluyor.

Bizler hayatımızdan fedakârlık etmeye zorlanırken, Federal Meclis skandallarla çalkalanıyor. Maske ve hijyen malzemelerinin temini konusundaki aksaklıkların nedeni,  aylar sonra öğrendik ki, tedarik veya üretim sorunu değilmiş… Sorun, sorumluların kârlı işbirlikleri sayesinde ceplerini doldurmalarıyla alakalıymış. Geçtiğimiz son birkaç ayda sağlık bakanı da dahil, onlarca siyasetçinin adı maske yolsuzluğu iddialarına karıştı. Milyonlarca insan korona yardımlarına muhtaç kalmışken, Almanya’da Federal hükümetin bu insanlara ayıramadığı bütçeyi, emperyalist savaş tatbikatlarına pekâlâ sağladığına tanık olduk.

Kapalı alanlarda burun buruna çalıştırılan emekçilerin, bir yandan taşeronlaştırmayla bugünleri ve gelecekleri ellerinden alınırken; diğer yandan yüksek konut fiyatlarıyla ve geçim derdiyle boğuşmak zorunda bırakıldığını gördük. Tüm bunlar olurken sermaye sınıfı salgını da fırsata çevirerek gücüne güç kattı. Örneğin Lufhansa, Daimler gibi büyük şirketlere devasa para yardımları yapıldı. Buna rağmen Lufthansa 29 bin kişiyi işten çıkardı; Daimler ise, hala işi tehlike altında olan binlerce emekçi varken, hissedarlarına milyonlar dağıttı. Yetmedi, pek çok şirket salgın sonrası sömürüyü kolaylaştıracak adımlar attı. Artık evimizin konforunda, esnek çalışıp esnek sömürülme olanağımız var!

Fakat istediğimiz bu değil; kapitalizm için yerine getirmesi zor, insanlık için basit taleplerimiz var. İstiyoruz ki, aşılanma hızlandırılsın; işten çıkarmalar yasaklansın; sağlık hizmeti tamamen devletleştirilsin ve ücretsiz olsun; gerekli önlemler alınsın ve eğitime ara verilmesin;  halka yalan söylenmesin!

Dostlar, emekçiler, yaşam hakkımız için, geleceğimiz için bu düzeni değiştirmeliyiz.

1 Mayıs´a giderken tüm emekçileri, sınıfının partisi bayrağı altında örgütlenmeye, sınıfsız ve sömürüsüz bir yaşam için sesimizi birlikte yükseltmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.

Yaşasın Örgütlü Mücadele!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Yaşasın 1 Mayıs!

 

TKP- Almanya Örgütleri
1 Mayıs 2021