Basına davet

Değerli basın mensupları,

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan‘ın kararıyla hukuksuz bir şekilde İstanbul Sözleşmesi‘nden çıkmasına karşı Türkiye Komünist Partisi (TKP) Almanya örgütleri olarak bir imza kampanyası başlatmıştık. Bu imza kampanyasının son adımı olarak Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nin önünde bir basın açıklaması yaparak protesto mektubumuzu Büyükelçiliğe ileteceğiz.

Sizleri, 19 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 14:00’da Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği önündeki basın açıklamamıza davet ediyoruz.

Partimizin değerlendirmesine göre İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi, AKP’nin tarikatlar ve çeşitli gerici örgütler ile birlikte laikliğe ve Türkiye’nin ilerici birikimine saldırısının son ayağıdır. Feshedilen kadınların yaşam hakkıdır!

Her gün bir kadının öldürüldüğü ve kadına şiddetin korkunç bir hızla arttığı Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi, yetersiz de kalsa, kadınların şiddete karşı mücadelesinde önemli bir basamak teşkil ediyordu. Sözleşmenin feshedilmesinin kadın veya erkek siz basın emekçilerini de endişelendirdiğinin farkındayız.

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadele veren kadınlarla dayanışmamızı ilan etmek ve kadına yönelik şiddetin en ağır biçimde cezalandırmasını talep etmek için 19 Nisan Pazartesi günü T.C. Berlin Büyükelçiliği önünde olacağız.

Bu etkinlik sırasında sizleri selamlamak üzere dostlukla,

Türkiye Komünist Partisi (TKP)
Berlin Örgütü
12 Nisan 2021

 

T.C. Berlin Büyükelçiliği adresi: Tiergartenstr. 19-21, 10785 Berlin

Daha fazla bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz:
Site: http://www.tkp-deutschland.com
Video: http://www.tkp-deutschland.com/wp-content/uploads/2021/03/cagri_aufruf.mp4
İmza metni: http://www.tkp-deutschland.com/sen-de-imzala